Egy egészséges értelmiséggel rendelkező társadalom polgárai is egészségesebbek és sikeresebbek, hiszen a felsőoktatásból kikerülő fiatalok később döntéshozókként, véleményformálóként jelentősen befolyásolják a magyar társadalom szemléletmódját. Így polgártársaik életmódjára, sporthoz, egészséges életmódhoz való viszonyára is nagy hatást gyakorolnak, vagyis rajtuk keresztül multiplikatív hatást lehet gyakorolni a társadalomra. A gazdasági szempontok sem elhanyagolhatóak, hiszen egy egészséges társadalom jelentős megtakarítást jelent az egészségügy számára. Ezért a felsőoktatási sport ügye és fejlesztése nemzeti szintű érdek és feladat.
Valamennyi jelentős egyetem és főiskola számára fontos a sikeres sportélet. Ahhoz, hogy egy felsőoktatási intézmény magas színvonalú legyen, minőségi intézményi sportélettel kell rendelkezzen. Ezért elengedhetetlen a példaértékű intézményi sportélet kialakítására törekvés, amely nem csak egyetemünk jelenlegi és egykori polgárai számára biztosít fontos szolgáltatást, hanem a továbbtanulás előtt álló középiskolás diákok számára is vonzó tud lenni.
A sikeres sportélet fontosságának elsődlegesen élettani és PR okai is vannak. Élettani szempontból azért fontos, mert igazán jó teljesítményekre akkor képesek a hallgatók, ha a szellemi és fizikai fittség egyaránt megvalósul. Bizonyított, hogy a sportnak köszönhetően jobban bírják a terhelést, könnyebben megbirkóznak az intézmény által támasztott követelményekkel, a munkaerőpiacra kikerülve az egyetemi évek alatt megszerzett elméleti és gyakorlati ismeretek mellett elősegíti érvényesülésüket a fitt megjelenés, jó kiállás. PR szempontból pedig nagyon kedvező, ha egy intézmény jelentős hallgatói sportélettel rendelkezik. A beiskolázási versenyben előnyt jelent, ha a hallgatók minél több sportolási alternatíva közül választhatnak, ha van lehetőségük az általános és középiskolában végzett rendszeres sporttevékenységüket folytatni. Az intézmény megítélése sokkal kedvezőbb, ha tudja biztosítani a középiskolában sportoló diákoknak a továbblépést a tanulmányok mellett a sport terén is.
A Miskolci Egyetemen hagyományosan erős és színvonalas a sportélet, de az utóbbi években különösen látványos fejlődés ment végbe. A Sport a felsőoktatásban elnevezésű TÁMOP projekt keretében a Miskolci Egyetem egy új szolgáltató egységet (Sportiroda) épített ki, 9 új sportszolgáltatást vezetett be, 2.700 hallgatatót sportoltatott meg regisztráltan legalább egy alkalommal, az összes regisztrált aktivitás száma pedig meghaladta a 8.500 főt. Jelen projekt elsődleges célja a megkezdett munka folytatása, az intézmény sportéletének további fejlesztése, a rendszeresen sportoló hallgatók számának növelése, mind a bevont hallgatók számát tekintve, mind pedig a sportolással / mozgással töltött órák számát tekintve.
Az új szolgáltatások között a sporton, fizikai aktivitáson túl, az azt segítő, támogató egészségfejlesztő szolgáltatások kialakítására is sor kerül. Jelenleg a Miskolci Egyetem nem rendelkezik Egészségfejlesztő Egyetem koncepcióval. Kiemelt cél ezért a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet Egészségfejlesztő Egyetem koncepciójának adaptálása a Miskolci Egyetem egészére, Stratégiaalkotás a Miskolci Egyetem - Egészségfejlesztő Egyetem megvalósítására. Összességében a Miskolci Egyetem hallgatói és dolgozói - szomatikus és mentális - egészségfejlesztési tevékenységének erősítése az Egyetem sportéletének, sportszakmai területeinek közreműködésével. Az egészségfejlesztési, egészségnevelési koncepció szorosan illeszkedik (kiegészíti) a Miskolci Egyetem sport-szolgáltatási portfoliójába, azzal koherens egészet alkot.
A részprojekt keretében a Miskolci Egyetem célul tűzi ki a hallgatóinak egészségnevelési, sportszolgáltatás szakmai profiljának bővítését, intézményi beágyazottságuk növelését, szolgáltatásfejlesztést és szolgáltatásbővítést. A részprojekt keretében bevezetésre kerülő valamennyi szolgáltatás a Miskolci Egyetem hallgatói számára térítésmentesen válik elérhetővé (a megvalósítási időszakban).
A 7. részprojekt az alábbi résztevékenységeket foglalja magában:
7.1. Meglévő és új sportszolgáltatások fejlesztése, működtetése
7.2.Egészségfejlesztési programok intézményi kereteinek megteremtése, szolgáltatások bővítése