Az Oktatási innováció részprojekt fő célja a Miskolci Egyetem (ME) képzéseinek modernizációja, mindenekelőtt az idegen nyelvi tartalmak és oktatásmódszertan fejlesztésével, illetve a munkaerő piaci relevancia fokozásával, a vállalati szakemberek bevonásával. Emellett a tervezett tevékenységek között a teljesítmény-értékelés, és a minőségbiztosítás területeinek támogatása jelenik meg hangsúlyosan, valamint az fenntartható fejlesztés elvének horizontális érvényesítése.
A részprojekt beavatkozás súlypontjai
A fent megfogalmazott célok, tevékenységek kiemelt jelentőséggel bírnak a ME esetében. Ezt igazolja az intézmény hatályos fejlesztési tervének (IFT) célhierarchiája, amelyhez az részprojekt stratégiai szinten (M2 Oktatásfejlesztés) illeszkedik, valamint több beavatkozási ponton, akción keresztül nyújt támogatást. Az azonosított kapcsolódási pontok az IFT irányában: szakstruktúra racionalizálása és fejlesztése, beiskolázási tevékenység diverzifikálása és fókuszálása, külföldi hallgatókat vonzó idegen nyelvű képzések fenntartása, idegen nyelven megszerezhető krediteket biztosító kurzusok számának növelése, lemorzsolódás kezelési rendszer működtetése, tanulmányi versenyekre való felkészítő programok működtetése, bejövő és kimenő hallgatók kompetencia méréséi rendszerének kialakítása és működtetése, szakmai idegen nyelvi kurzusok számának bővítése.
Az ENSZ korábbi „Millenniumi Fejlesztési Céljai”, és a jelenlegi „Fenntartható Fejlődési Céljai” is lényeges igazodási pontokat képeznek a ME számára, mind az oktatási tevékenységek, mind a tágabb működés tekintetében. Utóbbiak közül (SDGs) hét cél is kiemelhető, amelyek érvényesítésére kiemelt figyelem hárul a kivitelezés során. Ezeket az alábbiak:
- Magas színvonalú, befogadó és méltányos oktatás és az élethosszig tartó tanulás lehetőségének biztosítása mindenki számára
- A vízhez és a köztisztasághoz való hozzáférés biztosítása mindenki számára és fenntartható víz- és szennyvízgazdálkodás
- Tartós, inkluzív és fenntartható gazdasági növekedés elősegítése, teljes és termelékeny foglalkoztatottság és tisztességes munka biztosítása mindenki számára
- Az országokon belüli és az országok közötti egyenlőtlenségek csökkentése
- Fenntartható fogyasztási és termelési módok kialakítása
- Azonnali intézkedések foganatosítása az éghajlatváltozás és hatásai kezelésére
- A szárazföldi ökoszisztémák védelme, helyreállítása és fenntartható használatának elősegítése, fenntartható erdőgazdálkodás, sivatagosodás megfékezése, a talaj állapotromlásának megállítása és visszafordítása, a biológiai sokféleség eltűnésének megfékezése
A 2. részprojekt az alábbi résztevékenységeket foglalja magában:
2.1. A felsőoktatásban használt oktatásmódszertan fejlesztése a gyakorlatorientáltság fokozása és a hallgatói munkavégzés intenzívebbé tétele érdekében:
2.2. A szakok, specializációk profiltisztítása, átalakítása, kapacitások összehangolása, valamint a tantervi felülvizsgálatok biztosítása, átalakítása a KKK szerint:
2.3. Az informatika iránt érdeklődő hallgatók vonzása a Miskolci Egyetemre, esettanulmány-versenyek, műhelyek szervezése:
2.4. Idegen nyelvi kredit és tartalmak fejlesztése:
2.5. Gyakorló szakemberek a képzésekbe történő bevonását elősegítő program és fejlesztési elemek (mind mesteroktató, mind óraadók esetében felkészítő képzések tartása):
2.6. A szakok, fejlesztett tartalmak esetében a fenntartható fejlődés releváns elemeinek beépítése, mind a képzési tartalomba, mind a működési folyamatokba:
2.7. Munkaerő piaci relevancia fokozása:
2.8. Teljesítményértékelés (oktatók, nem oktatók részére):
2.9. Képzések minőségbiztosítása:
2.10. Tréningek szervezése és lebonyolítása: